Özgeçmiş

İrfan KESKİN Kimdir?

1974 Ankara doğumlu İrfan KESKİN, Gazi Üniversitesi Endüstriyel Teknoloji bölümünden mezun olduktan sonra, yüksek lisansını yine Endüstriyel Teknoloji bölümünde yaptı.

1997-2011 yıllarında sırasıyla SSK, SGK ve ÇSGB bilgi işlem daire başkanlıklarında görev aldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) bir çok projede görev almanın yanında, 2009 yılında proje yöneticiliğini yürüttüğü sanallaştırma projesi kamuda en büyük proje seçilmiş ulusal ve uluslararası alanda ödüle layık görülmüştür.

2011-2015 yılları arasında Anadolu Ajansı’nda Yazılım Müdürü (1 Yıl) ve Sistem Müdürü olarak görev yaptı.

Anadolu Ajansı’nın 100. yıl hedefleri ile örtüşen yeni nesil veri merkezi başta olmak üzere kurumsal uygulamalar güncel duruma getirilerek teknolojik dönüşümü sağlamıştır. AA tarihinde ilk kez canlı olarak duyurduğu Yerel Seçim 2014, Cumhurbaşkanı Seçimi ve Genel Seçimlerin sistem ve güvenlik altyapısını tasarlamış ve süreçleri yönetmiştir.

2005 yılında Almanya’da Deutsche Telekom’da ve Duisburg Üniversitesi’nde çeşitli projelerde çalıştı.

Microsoft (MCITP), Vmware VCP, ISO 20000 & 27001 ve TSE Toplam Kalite sahip olduğu bazı sertifikalardır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev almıştır.

T.C. BAŞBAKANLIK AFAD’ta 8.veri merkezi tecrübesini yaşayan KESKİN, yaptığı tüm projelerde özelde kuruma, genelde ise Ulusal Bilişim Teknolojilerine maksimum katma değer sağlamayı hedef edinmiştir.

Yeni hizmet binasına taşınılması, mevcut tüm projelerin güncel duruma getirilmesi, tüm İl Müdürlüklerinin kapalı ağ altyapısına geçirilmesi gibi süreçleri başarı ile tamamlamıştır. 

AFAD’ın “Yerli Bilişim ile Milli Değişim” rotasıyla çıktığı dijital dönüşüm yolculuğunda, yerli ve açık kaynak ürünlerin kullanımında  model bir kurum olmasını sağlamıştır.

Güçlü yeni Türkiye’nin ve bağımsız dijital ekonominin katma değeri, yerli kaynaklarla geliştirilen dünyaya açılan dijital ürünlerle olacağını düşünmektedir. Paramızın her kuruşunun, alınterimizin her damlasının ülkemizde kaldığı vizyonla çalışmaktadır. 

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AFAD Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanı olarak görevine devam eden KESKİN, evli ve 2 kız babasıdır.     

Önem verdiği bazı konular aşağıda yer almaktadır.

  • Yeni Nesil Lider
  • Milli ve Yerli Teknolojiler
  • Açık Kaynak Teknolojiler
  • Bilgi Fabrikaları
  • Helikopter Yöneticiliği
  • Matriks Yapılar
  • Yeni Nesil BT Süreçleri
  • Yeni Nesil İnsan Kaynağı
  • Yeni Nesil Takım Çalışması
  • Risk ve Kriz Yönetimi